ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENİ VE BAYRAMLAŞMA RESEPSİYONU

2017-2018 Adli Yıl Açılış Töreni


Konya Adalet Sarayında bugün düzenlenen törenle 2017-2018 adli yıl açılışı gerçekleştirildi.

Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başlayan tören, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından düzenlenen resepsiyonla devam etti.

Konya Adliyesi ve Konya Baro Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen adli yıl açılış töreni, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Teczan, Konya Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Nuri Koçer, Konya Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ali Gökpınar, Konya Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Kemal Kuku, Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, Konya Adliyesi Hakim ve Cumhuriyet Savcıları, Konya Barosu Avukatları ile Konya Adliyesi personeli ve basın mensuplarının katılımlarıyla yapıldı.

Yeni adli yıl nedeniyle bir mesaj yayımlayan Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan, yargı mensupları olarak farklı görevlerde bulunmalarına rağmen, hukukun üstünlüğünü benimsediklerini belirterek, hak ve adalet kavramının hayata geçirilmesi için çaba gösteren meslek insanları olduklarını ifade etti.

Tezcan, “Görevimizi evrensel hukukun ana ilkelerini, insan haklarını esas alan çağdaş bir anlayışla hızlı ve etkin bir biçimde bir biçimde ifa etmeye kararlıyız. Her zaman ve herkes için adaleti gözeterek, bağımsızlık, tarafsızlık ve objektifliği tüm çalışmalarında benimseyen şeffaf bir yargı anlayışı içinde adalet görevini yerine getirmeye çalışmalıyız. Yargının sağlıklı ve hızlı ilerlemesi aynı zamanda hukuk devletinin de güvencesidir. Adalet, toplumun barış huzur ve refahının ön şartıdır. Devletler ancak hukukun üstünlüğü üzerine kurulursa, daha sağlıklı yaşarlar ve daha uzun ömürlü olurlar.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle 2017-2018 adli yılının memleketimize, milletimize, yargı camiasına ve adliyemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.